Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sakrament chrztu

Sakrament chrztu udzielany jest w naszej parafii w trzecią niedzielę miesiąca na specjalnej Mszy św. o godzinie 14.30. Nauka przed chrztem w sobotę przed tą niedzielą o godzinie 16.30 w kościele. Po nauce o godzinie 17.00 okazji do skorzystania z sakramentu pokuty dla rodziców i chrzestnych. W wyjątkowych przypadkach sakrament chrztu może być udzielony w innym terminie - potrzebna jest do tego specjalna zgoda Księdza Proboszcza.

Jakie kroki należy podjąć przed chrztem swojego dziecka:

1
. Przynajmniej jeden z rodziców udaje się do kancelarii parafialnej w godzinach jej urzędowania wraz z świadectwem urodzenia dziecka.

2. W kancelarii zostaje spisany Formularz Zgłoszenia do Chrztu Dziecka PDF lub w wersji dokumentu Microsoft Word DOC z którego dane po chrzcie zostanę wpisane do Księgi Chrztów (Wszelkie ewentualne zmiany danych w tej Księdze są później możliwe jedynie po okazaniu właściwego dokumentu z USC.)

3. Przed przyjściem do kancelarii należy wybrać matkę i ojca chrzestnego - podać: nazwisko i imię, stan cywilny, wiek, data i miejsce ślubu kościelnego, miejsce zamieszkania.

4. Rodzice chrzestni mieszkający poza terenem naszej parafii są zobowiązani najpóźniej do nauki przed chrztem przynieść z swoich parafii zaświadczenie, że są wierzącymi i praktykującymi katolikami - takie zaświadczenie wydaje zawsze kancelaria parafialna parafii, w której się mieszka. W przypadku nie dostarczenia takiego zaświadczenia osoba może zostać nie dopuszczona do godności matki czy ojca chrzestnego.

5. Rodzice i chrzestni są zobowiązani do uczestnictwa w nauce przed chrztem, która odbywa się w sobotę przed niedzielą chrztu św. o godzinie 16.30. Uwaga: Jeżeli rodzice i chrzestni nie będą na takiej nauce chrzest dziecka się nie odbędzie - zostanie przesunięty na następny termin po następnej nauce.

6. Rodzice i chrzestni, jeżeli brak ku temu przeszkód, powinni przed chrztem skorzystać z sakramentu pokuty. (Nie mogą skorzystać z sakramentu pokuty osoby żyjące ze sobą na sposób małżeństwa, ale nie mające ślubu kościelnego – a więc osoby żyjące z sobą tylko po ślubie cywilnym czy też w tzw. konkubinacie)

Kto może zostać rodzicem chrzestnym?
- ukończony 15 rok życia,
- osoba po bierzmowaniu
- zaświadczenie z swojej parafii, że jest osobą wierzącą i praktykującą (dotyczy tylko osób mieszkających poza terenem naszej parafii)
- osoba, która nie żyje w związku nie sakramentalnym (na ślubie cywilnym czy w konkubinacie)

KATECHIZM KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO O CHRZCIE
KODEKS PRAWA KANONICZNEGO O CHRZCIE
PROPOZYCJA KATECHEZY PRZED CHRZTEM
INSTRUKCJA EPISKOPATU O CHRZCIE
WPROWADZENIE TEOLOGICZNO - PASTORALNE