Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

22 listopad - św. Cecylia

22 LISTOPAD
ŚW. CECYLIA

Cecylia przyszła na świat na początku III wieku i pochodziła ze znakomitej rzymskiej rodziny Caecilli (Cecyliuszów), którzy kiedyś piastowali w państwie rzymskim najwyższe urzędy. Cecylia była chrześcijanką, a w życiu wewnętrznym tak dalece zaangażowaną, że złożyła ślub dozgonnej czystości. Zmuszona jednak przez rodzinę, poślubiła młodzieńca Waleriana. Niedługo potem wybuchło prześladowanie, podczas którego na śmierć skazano Waleriana i Tyburcego. Kiedy sędzia, Almachiusz, dowiedział się, że Cecylia jest chrześcijanką, i że własny majątek, jak i Waleriana rozdała ubogim, kazał ja aresztować. Sędzia ten urzeczony jej urodą, błagał ją, by miała wzgląd na swoja młodość, i aby wyparła się swojej wiary. Na to im Cecylia odpowiedziała: "Za kawał błota nabywam złoto. Opuszczam dom ręką ludzką zbudowany, aby zamieszkać ma zawsze w pałacu mego oblubieńca, Chrystusa". Wtedy Almachiusz usiłował zmusić Cecylię do wyparcia sie wiary ciężkimi mękami. Kazał więc ją powiesić nad ogniem w łaźni i dusić para w nadziei, że ulegnie w męce. Ona zaś cudem Bożym zamiast duszącego dymu czuła orzeźwiający powiew wiatru. Rozgniewany namiestnik kazał ją wtedy ściąć mieczem w tejże łaźni. Kat wszakże na widok tej pięknej i młodej kobiety nie miał odwagi zabić ją mieczem. Trzy razy uderzył ją i nie zdołał jej zabić. Po trzech dniach męczeństwa oddała Bogu ducha.
Za czasów papieża Paschalisa przypadkiem znaleziono jej grób w katakumbach św. Kaliksta obok krypty papieży. Jej ciało znalezione nienaruszone, w pozycji leżącej, lekko pochylonej ku ziemi. Tenże papież Paschalis I kazał jej ciało wraz z ciałami: św. Waleriana, św. Tyburcego (Tyburcjusza), św. Maksymiana, św. Urbana I i św. Lucjusza, które znaleziono w pobliżu, przenieść do bazyliki św. Cecylii na Zatybrzu. Św. Cecylia została patronką wielu chórów i kościelnych zespołów muzycznych.