Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

29 wrzesień - św. Michał Archanioł

29 WRZESIEŃ
ŚW. MICHAŁ ARCHANIOŁ

Aniołowie są bezcielesnymi duchami, obdarzonymi wysoka inteligencją, siłą woli i niezwykłą świętością. Mogą nieustannie obcować z Bogiem jakoŚ Jego szczególnie umiłowane dzieci, całkowicie oddane kontemplacji, miłości i chwale Boga. Bóg czyni ich niekiedy swoimi posłannikami do ludzi. Michał po hebrajsku to Mika'el i znaczy tyle co "Któż jak Bóg", i było to pierwsze zawołanie aniołów
w niebiańskich zmaganiach z szatanem i jego zwolennikami. Natomiast w księgach Pisma świętego jest nazwany: jako jeden z przedniejszych książąt nieba, jako osoba pierwsza po Panu Bogu, jako wykonawca planów Bożych odnośnie ziemi i rodzaju ludzkiego, jako szczególny opiekun Izraela, jako książę aniołów, jako anioł sądu i kar Bożych, jako anioł Bożego Miłosierdzia oraz anioł od szczególnych zleceń Bożych. Od IV wieku Święty Michał uchodzi za pogromcę Lucyfera, złych duchów i sił wszystkich wrogich Panu Bogu i Chrystusowemu Kościołowi. Doznawał czci jako szczególny opiekun Kościoła, podobnie jak kiedyś był aniołem opiekuńczym Synagogi. Wierzono, że stoi On u wezgłowia umierających, kiedy toczy się bój ostatni o ich zbawienie. On towarzyszy duszom zmarłych na sąd Boży. Święty Michał był uważany i czczony jako patron narodu wybranego, a w Nowym Testamencie był czczony jako patron Kościoła. Papież Leon XIII ułożył osobną modlitwę ku czci św. Michała, którą wszyscy kapłani byli obowiązani odmawiać po "cichych" Mszach Świętych. Świętego Michała Archanioła za szczególnego patrona obrały sobie Niemcy i Austria, a w latach niewoli był także patronem Galicji. W 1167 roku Alfons Henryk, król Portugalii, ustanowił zakon pod wezwaniem Świętego Michała.