Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

4 wrzesień - św. Rozalia

4 WRZESIEŃ
ŚW. ROZALIA

Rozalia urodziła się około 1130 roku na zamku w Oliwella w pobliżu Palermo na Sycylii, jako córka Sinibalda potomkini Karola Wielkiego. Dziewczę miało przed sobą miraże szczęścia i sławy. A jednak Rozalia wzgardziła ponętami świata i jako dziecię złożyła ślub dozgonnej czystości. Tak piękny kwiat chciał mieć Bóg dla siebie. Kiedy rodzice naglili córkę do małżeństwa, uciekła z pałacu na pobliską górę i tam jako pustelnica, zamieszkała w jednej z grot. Poddawała się licznym umartwieniom, żyjąc w ścisłej łączności z Bogiem. Po pewnym czasie zmieniła miejsce pobytu, przenosząc się w okolice góry Pellegrino pod Palermo. W ten sposób dom rodzinny widziała w pełni jej triumf duchowy. Organizm jednak, nie przyzwyczajony do tak surowego życia, nie wytrzymał pokut i Rozalia w 1165 roku pożegnała ziemię dla ojczyzny niebieskiej mając około 35 lat.
15 lipca 1624 roku przypadkowo odkryto szczątki Rozalii w jednej z grot, a na ścianie wyryty napis: „Ja, Rozalia Sinibalda, córka Boża, postanowiłam żyć w tej grocie dla miłości mego Pana, Jezusa Chrystusa”. Przy znalezieniu zwłok Rozalii ustała zaraza, która wówczas nękała miasto Palermo i całą okolicę. Dlatego odtąd Rozalia była wzywana jako patronka, chroniąca od zarazy. Imię Świętej Rozalii wpisał do Martyrologii papież Urban VIII w 1630 roku. On też wyznaczył 4 września na dzień jej dorocznej pamiątki.