Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

1 wrzesień - bł. Bronisława

1 WRZESIEŃ
BŁ. BRONISŁAWA

Bronisława urodziła się około 1200 roku w Kamieniu Opolskim. Pochodziła zapewne z rodziny Odrowążów i była bliska krewną świętego Jacka. Gdy bł. Czesław i św. Jacek wstąpili do zakonu dominikanów wówczas Bronisława w wieku 16 – 20 lat wstąpiła do klasztoru norbertanek na Zwierzyńcu pod Krakowem. Posiadała dar modlitwy mistycznej i zachwyceń. Jej drogą do Boga była droga obowiązku i wiernego wypełniania reguły zakonnej. Jej życie wewnętrzne cechowała wielka miłość Boga i bliźniego. Oprócz modlitwy, w której nurt eucharystyczny i maryjny był najsilniejszy, wypełniała Bronisława nakazy surowej reguły premonstrateńskie. Któregoś dnia pojawił się Chrystus
i przemówił do niej z krzyża: „Bronisławo, Krzyż Mój jest krzyżem twoim, ale też chwałą Moja będzie chwałą twoją ”. Życie bowiem klasztorne wymagało od niej wielu wyrzeczeń i cierpienia; nocne wstawanie, zakaz jedzenia mięsa jeden w ciągu dnia posiłek w okresie postu – wszystko to musiało wyniszczyć ciało. W czasie najazdu tatarskiego w roku 1241 drewniany klasztor zwierzyniecki padł łupem płomieni, więc Bronisława wraz z towarzyszkami uciekła do „Skał panieńskich” w pobliżu Bielan. Następnie siostry pełne ufności w bogu, przystąpiły do odbudowania swej siedziby z ruin. Drugiej nawały tatarskiej już nie doczekała. Pożegnała ziemię dla nieba w dniu 29 sierpnia 1259 roku.

Na skutek starań papież Grzegorz XVI zatwierdził dawny kult dekretem z dnia 23 sierpnia 1839 roku. Beatyfikację obchodził Kraków bardzo uroczyście przez kilka dni. Punktem kulminacyjnym był 2 grudzień 1840 roku kiedy to z kościoła dominikanów wyruszyła procesja z relikwiami błogosławionej Bronisławy przez miasto i złożono jej trumienkę w kościele norbertanek w Krakowie. Papież Pius IX rozszerzył kult błogosławionej na diecezję wrocławską a papież Leon XIII na cały zakon norbertański. Bronisława jest patronką od dobrej sławy; uciekają się do niej ci, którym krzywdząco odebrano dobre imię, by broniła ich sławy.