Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

29 czerwiec - św. Piotr

29 CZERIWEC
ŚW. PIOTR

Szymon pochodził z Betsaidy, miejscowości położonej nad jeziorem Genezaret (Galilejkim). Był bratem Andrzeja apostoła, który przyprowadził go do pana Jezusa. Szymon był człowiekiem bardzo zamożnym, skoro prowadził własne przedsiębiorstwo rybackie: ze swoim ojcem Janem, bratem Andrzejem i wraz z innymi do pomocy współpracownikami. Był już człowiekiem żonatym i mieszkał w Kafarnaum u teściowej. Przy pierwszym spotkaniu ze swoim Panem, Jezus mu odrzekł: „Ty jesteś Szymon, syn Jana, ty będziesz nazywał się Kefas – to znaczy Piotr ”. W późniejszym czasie Chrystus wytłumaczył mu zmianę imienia, kiedy powiedział do niego wprost: „Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr czyli Skała, i Ja na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą”. Słysząc to, Szymon Piotr przypadł jezusowi do kolan i rzekł: „Odejdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiek grzeszny”. Lecz Jezus rzekł do Szymona: „Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił”. „I przyciągnąwszy łodzie do brzegu, zostawił wszystko i poszli za Nim”. Kiedy Pan Jezus zapytał Apostołów, za kogo uważają Go ludzie, otrzymał na to różne odpowiedzi. Kiecy zaś rzucił im pytanie: „A wy za kogo Mnie uważacie?” – usłyszał  z ust Piotra wyznanie: „Tyś jest Mesjasz, syn Boży Żywego”. Za to otrzymał w nagrodę obietnicę prymatu nad Jego Kościołem: „Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jana. Albowiem ciało i krew nie objawiły ci tego, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr czyli Skała, i Ja na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego: cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a cokolwiek rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie”. Kiedy został pojmany przez Żydów tylko cud go uratował, gdyż Anioł Pański uwolnił Piotra z więzienia. Po swoim cudownym wybawieniu od niechybnej śmierci dla bezpieczeństwa przeniósł się do Antiochii. Stamtąd udał się do Małej Azji, potem do Koryntu, aby wreszcie osiąść na stałe w Rzymie. Tu także 29 czerwca 64 roku poniósł śmierć męczeńską na krzyżu – głową w dół – a działo się to wszystko za panowania cesarza Nerona.
W czasie prac archeologicznych, przeprowadzonych w latach 1940 – 1956 znaleziono pod konfesją czyli głównym ołtarzem bazyliki Świętego Piotra w Rzymie na Watykanie grób Świętego wraz z jego relikwiami.