Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

29 czerwiec - św. Paweł

29 CZERWIEC
ŚW. PAWEŁ

Paweł urodził się w ósmym roku po narodzinach Pana Jezusa w Tarsie, w Cylicji (Mała Azja). Urodził się jako obywatel rzymski, co dawało mu pewne przywileje. Jego rodzina chlubiła się pochodzeniem
z pokolenia Benjamina, którego największą chwałą był pierwszy król Izraela, który z tego pokolenia pochodził. Właśnie dlatego dano późniejszemu Apostołowi Chrystusa imię Saula (polskie Szaweł). Po ukończeniu szkół miejscowych w wieku 20 lat udał się Szaweł do Palestyny, aby w Jerozolimie „u stóp Gameliela” pogłębiać swoja wiedzę skrypturystyczną i rabinistyczną. Pana Jezusa zapewne nie znał, ale o jego wyznawcach wiedział wiele i serdecznie ich nienawidził. Uważał ich bowiem za odstępców od wiary mojżeszowskiej, za zdrajców swojego narodu. Dlatego z całą satysfakcją asystował przy kamienowaniu świętego Szczepana. Nie mając bowiem pełnych 30 lat, nie mógł bezpośrednio dokonywać egzekucji na skazanych. Dlatego pilnował tylko szat oprawców i za chycał ich do mordu. Kiedy jednak doszedł do pełnoletniości, udał się do najwyższego kapłana, aby ten dał mu listy polecające do gmin żydowskich w Damaszku, aby mu pomogły w wykrywaniu chrześcijan i w ich aresztowaniu, by ich mógł przyprowadzić do Jerozolimy dla dokonania na nich kary więzienia a nawet śmierci. Szaweł stanął na czele prześladowców, dlatego samo jego imię budziło wśród wyznawców Chrystusa zrozumiały lęk. I właśnie gdy był już pod bramami Damaszku, objawił mu się Chrystus, poraził go światłem niezwykłym, powalił na ziemie i rzekł: „Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz? Kto ty jesteś Panie? – powiedział. A On: Ja jestem Jezus, którego ty prześladujesz. Wstań i wejdź do miasta, tam ci powiedzą, co masz czynić”, i łaską swoją go nawrócił. Oświecił jego umysł, że był w błędzie, gdyż właśnie obiecany Mesjaszem i Zbawicielem świata był Jezus Chrystus, a mozaizm był tylko przygotowaniem Jemu drogi. Wtedy Ananiasz poszedł do domu w którym przebywał, położył na nim ręce i powiedział: „Szawle, bracie, Pan Jezus, który ci się ukazał na drodze, którą szedłeś, przysłał mnie, abyś przejrzał i został napełniony Duchem Świętym. Natychmiast jakby łuski z jego oczu i odzyskał wzrok, i został ochrzczony. A gdy go nakarmiono, odzyskał siły”. Tak to z największego wroga chrześcijaństwa Szaweł stał się jego najżarliwszym Apostołem. Udał się na pustkowie, gdzie przebywał trzy lata. Następnie rozpoczął swoje wielkie podróże. Wśród niesłychanym trudów przemierzył kilkanaście tysięcy dróg lądem i morzem, zakładając wszędzie gminy chrześcijański: w Syrii, w Małej Azji, w Grecji, w Macedonii, w Italii oraz w Hiszpanii. W 60 roku naszej ery został aresztowany w Jerozolimie, i przebywał w więzieniu w Cezarei Palestyńskiej ponad dwa lata, głosząc tam Chrystusa. Poniósł śmierć męczeńską, ginąc od miecza w 67 roku. W roku 284 przeniesiono je do katakumb Świętego Sebastiana przy drodze apijskiej. Cesarz Konstantyn Wielki po roku 330 na grobie św. Pawła wystawił bazylikę pod jego wezwaniem.