Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

15 czerwiec - bł. Jolanta

15 CZERWIEC
BŁ. JOLANTA

Jolanta (Jolenta, Helena) przyszła na świat w Ostrzychomiu jako ósme z rzędu dziecko króla węgierskiego, Beli IV, i Marii, córka cesarza bizantyjskiego. Jako kilkuletnie dziecko wysłał Bela IV Jolantę do Polski, na dwór jej siostry, Kingi do Krakowa aż do roku 1258. W roku 1256 zaręczył się
z Jolantą książę kaliski, Bolesław Pobożny. Miała wówczas 12 lat, gdy książę już wtedy liczył lat 35. Ślub odbył się za dyspensą papieską i został udzielony przez biskupa krakowskiego Prandotę, jednak dopiero w dwa lata potem , gdy Jolanta miała lat 14. Z małżeństwa tego urodziły się trzy córki: Jadwiga, Elżbieta i Anna. Jolanta okazała się prawdziwie opatrznościową małżonkę i matkę. W życie domowe wprowadziła klimat ładu, spokoju, szczerej pobożności i miłości. Wpływ księżnej tak dalece udzielił się mężowi, że potomność nadała mu przydomek „Pobożnego”. Jej dwie córki i cztery wnuczki wstąpiły do klarysek. Jolanta miała duży wpływ także na dzieci, które pozostawił zmarły książę Przemysław I; z czterech jego córek dwie wstąpiły do cystersek w Trzebnicy, a jedna do klarysek. Dnia 13 kwietnia 1279 roku zmarł jej mąż. W tym samym też roku pożegnała swojego szwagra, księcia Bolesława Wstydliwego (męża św. Kingi). Wraz ze swoją siostrą Kingą wstąpiła do klasztoru Klarysek w Starym Sączu. Po śmierci Kingi w 1292 roku przeniosła się do Klarysek w Gnieźnie, tam osiadła troszcząc się o uposażenie klasztoru. Jolanta oddała Bogu ducha dnia 17 czerwca 1298 roku. Papież Leon XII wyznaczył na beatyfikację dzień 14 czerwca 1827 roku. Na skutek trudności, jakie stawiał ówczesny rząd pruski, uroczyście beatyfikacyjne w Wielkopolsce mogły odbyć się dopiero w 1834 roku.