Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

8 maj - św. Stanisław Szczepanowski

8 MAJ
ŚW. STANISŁAW SZCZEPANOWSKI

Stanisław urodził się pomiędzy rokiem 1030 a 1035, w miejscowości Szczepanów. Pochodził z rodziny rycerskiej Turzynów, zamieszkałych we wsiach: Raba i Szczepanów koło Bochni. Rodzice Stanisława: Wielisław i Małgorzata Szczepanowscy. Pierwsze studia Stanisława odbył w opactwie tynieckim a potem za granicą. Święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1060. Po powrocie do kraju biskup Lambert Suła mianował go kanonikiem katedry krakowskiej. Po śmierci Lamberta w 1070 roku został wybrany jako jego zastępca. Dopiero w 1072 roku został zatwierdzony przez króla Bolesława Śmiałego i papieża Aleksandra II. Gorąco popierał reformy, przeprowadzane w tym czasie w Kościele przez papieża Grzegorza VII. Dzięki poparciu Bolesława Śmiałego udało mi się wskrzesić metropolię gnieźnieńską i jej sufraganie a w ten sposób uniezależnić Polskę od metropolii magdeburskiej. Stanisław poniósł śmierć męczeńską 11 kwietnia 1079 roku.
Już w 1083 roku dokonano uroczystego przeniesienia relikwii ze Skał na Wawelu do katedry. Dnia 17 września 1253 roku w kościele świętego Franciszka z Asyżu. Papież Innocenty IV w Asyżu dokonał uroczystej kanonizacji. Święty Stanisław Szczepanowski jest głównym patronem całej Polski, a oprócz tego jest także patronem następujących archidiecezji: krakowskiej i warszawskiej, oraz poznańskiej, jak również diecezji kieleckiej, lubelskiej, płockiej, sandomierskiej i tarnowskiej.