Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

4 maj - św. Florian

4 MAJ
ŚW. FLORIAN

Florian żył w czasach, kiedy cesarz Dioklecjan rozpoczął w całym państwie krwawe prześladowanie Kościoła. Uwięziono go wraz z innymi chrześcijanami. Został oddany sędziemu, który obiecał mu wolność, gdy tylko spali kadzidło przed rzymskim bóstwem, lecz Florian odmówił mu. Przewieziono go do obozu rzymskiego w Lorch, koło Wiednia. Namiestnik prowincji, Akwilin próbował tego oficera rzymskiego zmusić do odstępstwa od wiary groźbami i obietnicami. Kiedy to zawiodło kazał go biczować, a potem szarpać jego ciało żelaznymi hakami, aż w końcu uwiązano kamień u jego szyi i utopiono w rzece Aneso. Śmierć męczeńska Floriana miała miejsce 4 maja 304 roku wraz z czterdziestoma innymi chrześcijanami.
Jego ciało odnalazła Waleria i pochowała je z czcią. Nad jego grobem wystawiono z czasem klasztor i kościół benedyktynów a potem kanoników laterańskich. W roku 1184 na prośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego część relikwii świętego Floriana sprowadzono do dzielnicy Krakowa – Kleparz i tam wybudowano piękną świątynię. Kult świętego Floriana wzmógł się znacznie w Polsce po roku 1528, kiedy to pożar strawił całą dzielnicę Krakowa – Kleparz, a ocalał jedynie kościół świętego Floriana. Odtąd zaczęto go czcić w całej Polsce jako patrona od ognia i jako opiekuna hutników i strażaków. Święty Florian często jest przedstawiany jako rzymski oficer trzymający w reku naczynie z wodą, która gasi pożar. Papież Paweł VI ogłosił świętego Floriana patronem diecezji katowickiej obok świętego Jacka kapłana i świętej Barbary dziewicy i męczennicy.